InsaatHaberleri

KİMLER YAKIN KORUMA OLABİLİR?

Dünyanın en popüler mesleklerinden biri Yakın Koruma işidir. Fakat ülkemizde bu işi yapanlara yıllarca ‘’öcü’’ – ‘’mafya ya da mafyanın adamı’’ gibi gözlerle bakıldı. Aslında Dünya da böyle bakılıyor.
Toplumun şunu iyi bilmesi lazım. Mafyanın yanında ki adam ‘’Yakın Koruma’’ değil, ‘’FEDAİDİR’’. Yakın Koruma asla illegal bir iş değildir. Tüm dünya da Devlet büyüklerini yani Devlet başkanları, bakanlar, diğer siyasileri, iş insanları ve ünlü simaları koruyanlara ‘’Yakın Koruma’’ denir.

 

KİMLER YAKIN KORUMA OLABİLİR?

Ben bu işin mutfağından gelen biri olarak Federasyonu ilk kurduğum da amacım ‘’Kurumsal Kimlik’’ oluşturmak ve aslında bu işin ne kadar elit bir meslek olduğunu göstermekti.Son 5 yılda yaptığım çalışmalar ile Türkiye’de bu işi popüler hale getirmeyi başardım. Bunda, sosyal medya da çok popüler bir kimliğimin olmasının etkisi büyüktü. Türkiye’de birçok kişi yakın koruma olmak istiyor. Özellikle sözleşmeli Uzman Çavuşlar ve Özel Güvenlikler. Bu mesleklerin dışında sivil vatandaşlarda bu eğitimlere katılabiliyor. Herkes bu eğitimi alabilir ama herkes yapamaz! Her ehliyeti olan formula1 yarışçısı olabilir mi? Her İngilizce bilen, İngilizce hocası olabilir mi? Ya da her aşçılık okuyan bu mesleği yapıyor mu? Tabi ki hayır. Ben lise de 4sene aşçılık okudum ama yapmadım J

YAKIN KORUMA NEDİR?
Yakın Koruma Nedir? Diye halkın içinde anket yapın büyük kısmı ‘’silahlı olarak birilerini koruyan kişiler’’ diyecektir. Hatta ‘’Mafya’’ diyenlerde olacaktır. Ama ‘’keşke olabilsem’’ deyip de bu işi takip eden kişilerde çıkacaktır. Aslında doğrusu ‘’silah taşıyan, sert mizaçlı, stop face ‘’ kişilerdir. Ama bu bizim görünen yüzümüz eğer bu şekilde görünmez isek işimizi iyi yapamayız. Çünkü Yakın Koruma dışarıya karşı caydırıcı unsur olabilmelidir. Bunu da kaba saba hareketler, sözler ile değil, beden dilini iyi kullanarak yapabilir. Öbür türlüsü ‘’Fedai’’ olmuş olur. Bu işi yasal olarak yapabilmek için 5188 sayılı Özel Güvenlik kimliğine de ihtiyaç olduğunu ama UYKSEF’ten eğitim almanız gerektiğini de unutmayın.
Ve unutmayın, biz sadece kişiyi fiziksel tehditlerden korumakla değil, sağlığını, huzurunu ve karizmasını korumakla da mükellefiz.

YAKIN KORUMA KİMLERİ KORUYABİLİR?
Yakın Koruma herkesi koruyabilir. Mesela bir din görevlisi – siyasetçi – sanatçı – iş insanı – manken – bürokrat – bakan – general gibi daha saymakla bitmez.
Devlet erkanı genelde korumaları, polis ve jandarma dan seçer. Ama bazen yetenekli ve tecrübeli sivilleri de alırlar. Benim sivil olarak birçok siyasetçi ve bürokratın yanında öğrencilerim mevcut.

YAKIN KORUMA GÜNDE KAÇ SAAT ÇALIŞIR?
Yakın Koruma ile VİP 24 saat beraberdir. Ekip işi olduğu için elbette mesai kavramı vardır ama aslında yoktur. Yakın Koruma ekip içinde ki Amirin sıfatıdır ve o kişi en az VİP kadar önemlidir.
Amir dışında kalanlar da Yakın Korumadır ama rolleri farklıdır. Mesela konut koruma – iş yeri koruma – öncü koruma vb. Çalışma saati hepsi için 24 saattir.

YAKIN KORUMANIN EN BELİRGİN ÖZELLİĞİ NEDİR?
Soğuk kanlı olmasıdır demek gelse de içimden bu iş doğrudan güvene dayalı bir iştir. Birçok örnek verebilirim ama en belirgin olanı ‘’Güvenilir’’ kişi olmasıdır. O yüzden biriyle 24 saat geçiren birinin nelere vakıf olabileceğini bir düşünün: VİP kimlerle konuştu, kime ne dedi, eşiyle mi kavga etti, borsada mı zarar etti, kara para mı aklıyor, nereye hayır işi yapıyor, siyasi görüşü nedir, kahveyi nasıl içiyor, ne tür hastalıkları var, hangi gazete, dergiyi okur, kaçamakları oluyor mu, gizli eşcinsel mi,  uyuşturucu kullanıyor mu ve daha birçok şeyi öğrenen kişi oluyorsunuz. Yeri geliyor sana eşini, kızını yani namusunu emanet ediyor.

Dolayısı ile en güvenilir ve en çok sohbet ettiği kişide siz oluyorsunuz. Bu işin meraklıları, www.suleymankocabiyik.com adresine girip hem eğitimlerimize hem de referanslara bakarlarsa çalıştığımız holdingleri, ünlüleri, siyasileri görebilirler.

Enteresan İş Teklifleri Geliyor mu?
Son zamanlarda içeriye alınan fenomenlerden Dilan ve Engin Polat ailesi adına 3. Bir şahıs Yakın Koruma istediklerini söyledi ama Polat çiftinin direkt bir teması olmadı. Eski den Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın için istemişlerdi. Bir ara Jet Fadıl için arayan oldu.
Polat ve Tosuncuk için araya girenler olduğunda haklarında bir suçlama yoktu. Fakat yılların bilgi birikimi ile edindiğimiz istihbarat bu kişilerin bir zaman sonra hukuki sorunlar yaşayacağını çünkü yasa dışı işler yaptığını duydum. Bu yüzden çok yüksek paralar teklif edilmesine rağmen kabul etmedim.
Çünkü önemli olan prestij ve kariyerimdi.  
Bu işe ömrümü verdim Paris Hilton’dan, Ronaldo’ya – Bülent Ersoy’dan, İnna’ya – Otillia’dan, Serdar  Ortaç’a – Eski İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu’dan, Gheorghe Hagi’ye, yüzlerce ünlü, iş insanı, firmalar, siyasetçiler ve bürokratlar ile temasımız oldu.
Daha çok bu kişi ve kurumların korumalarına eğitimler veriyor ya da bizden eğitimli kişileri yönlendiriyorduk. Dolayısı ile iş ve hayat konusunda ciddi bilgi birikimimiz var.

KİMLER YAKIN KORUMA EĞİTİMİ ALABİLİR?

18 yaşını doldurmuş, aklı melekesi sağlıklı (psikolojik sorunu olmayan), bedensel engeli olmayan, sabıkası olmayan herkes eğitim alabilir. Youtube ve İnstagram da sayısız eğitim videolarım da mevcut. Youtube’a Süleyman Kocabıyık, İnstagram’ a @suleymankocabiyikfight yazarak bakabilir herkes. Bu ara tüm eğitimler de %50 indirim de mevcut. Sanırım 2024 sonuna kadarda devam edecek.  Eğitim yerlerimiz İstanbul ve Ankara’da. Yeme içme hariç ücretsiz konaklama sağlıyoruz.

YAKIN KORUMA EĞİTİMİ VEREN KAÇ YER VAR?

TSK- EGM- MİT- JANDARMA ve UYKSEF başka yok. UYKSEF dışında kalan kurumlar sadece kendi personellerine eğitim vermektedir. UYKSEF (Uluslararası Yakın Koruma Savunma Eğitim Federasyonu) hem o kurumların personellerine (kendileri bireysel başvuru yapıyor) hem de sivillere eğitimler vermektedir.

Türkiye’de bu işi sivil alanda yapan ilk ve tek resmi kurum UYKSEF’tir. İnsanların başka yerlere sözde akademi ya da kendine federasyon – konfederasyon diyen yerlere itibar etmemelerini rica ediyorum. Google dan basit bir isim araması ile her şeyi kolayca öğrenebilirsiniz.
 

Dekorasyon, Rehber, Haber

96
Bize Ulaşın

Merkez mahallesi mutlu han sokak no:17/2 Bartın/Sakarya

info@insaathaber.com.tr

insaathaber.com.tr adresinde yer alan haberlerin iktibas edilirken kaynak gösterilmesini bekleriz.
Sitemizde yer alan haberin telif hakları fancycat medya firmasına aittir, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemezler.
Bu içeriğin kullanımıyla ilgili yasal yükümlülükler kullanıcıya aittir.